16. leden 2024 zařadil město Děčín k desítkám dalších měst nejen v České republice, ale i ve světě, které uctily památku Jana Palacha a Jana Zajíce, kteří obětovali své životy za svobodu a demokracii v tehdejším okupovaném Československu. Tohoto dne byl na čelní straně schodiště k evangelickému kostelu na Teplické ulici v Děčíně IV – Podmoklech za účasti řady obyvatel města odhalen interaktivní památník věnovaný oběma Janům, od jejichž smrti v roce 1969 uběhlo právě 55 let. Slavnostního zahájení se ujal farář Českobratrské církve evangelické Tomáš Matějovský, který přivítal vzácné hosty – Miloše Vystrčila, předsedu Senátu Parlamentu České republiky, Davida Vávru, akademického architekta a autora památníku, Pavla Pokorného, synodního seniora Českobratrské církve evangelické, Jiřího Anděla, primátora statutárního města Děčín a řadu zahraničních církevních hostů ze spřáteleného Saska 1).
Bohdan Mikolášek
Po odhalení památníku a jeho uvedení do interaktivního provozu vystoupil se svou ikonickou písní „Ticho“ z roku 1969 český písničkář Bohdan Mikolášek, který přijel na tuto významnou událost až ze Švýcarska. Poté následovala minuta ticha, položení květin, zapálení svící a přesun všech účastníků do kostela, kde následně promluvili významní hosté v čele s předsedou senátu Milošem Vystrčilem, který převzal nad památníkem osobní záštitu. Po projevech představitelů města, české a německé církve a autora památníku Davida Vávry byla celá tato významná akce ukončena státní hymnou v podání pěveckého sboru děčínského gymnázia a závěrečným hlasem zvonů.
Myšlenka vybudování památníku vznikla v roce 2019 při pietním aktu k 50. výročí smrti obou Janů. U jejího zrodu stál Pavel Randák, presbyter děčínského farního sboru Českobratrské církve evangelické. Po schválení záměru evangelickým sborem byl osobně osloven český architekt, spisovatel a herec David Vávra, který nabídku s radostí přijal. V následujících letech, po vyhlášení veřejné sbírky pod názvem „Světlo pro Děčín“, se podařilo pomocí významných darů (Děčínsko-podmokelská vlastivědné společnost, NATURA, s.r.o., Valdemara Grešíka, HUDY sport a.s., prostřednictvím Ondřeje Johanovského, CodeEffect s.r.o., prostřednictvím Vojtěcha Nádvorníka a ZAPNUTO s.r.o., Pavla Bohuňka), grantů (Město Děčín, ÚCK ČCE a Ústeckého kraje), vlastních zdrojů farního sboru a jednotlivých občanských drobných příspěvků podařilo shromáždit částku 852 290,72 Kč, která pokryla veškeré náklady spojené s realizací památníku.2)
Vlastní památník se skládá z pětimetrového skleněného hranolu s betlémskou hvězdou na vrcholu, po jehož levé straně je na zdi schodiště instalován nápis z kovových písmen JAN ZAJÍC 25. 2. 1969, po pravé straně JAN PALACH 19. 1. 1969. Pod nápisy jsou umístěny dotykové skleněné plochy s otisky dlaní Marty Janasové, sestry Jana Zajíce a Andrey Palachové, neteře Jana Palacha. Po ručním kontaktu s otisky dlaní se rozsvítí skleněný hranol červenou či modrou barvou. V době klidu svítí skleněné plochy barvou bílou, což s aktivovanými barvami symbolizuje českou trikoloru.
Interaktivní památník obou Janů se tak zařadil k dalším zajímavostem nejen evangelického chrámu, 3) ale i města Děčína, které prokázalo, že nezapomíná na národní historii.
Autor pomníku David Vávra
Poznámky:
autor textu: Milan Rosenkranc, Děčínské vlastivědné zprávy, 1/2024
autor fotografií: Petr Špánek
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, senátor pro Děčínsko Zbyněk Linhart, emeritní děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n/L Michaela Hrubá a Synodní rada Českobratrské církve evangelické.
a občané ve veřejné sbírce