Zveme Vás na slavnostní odhalení 16. ledna 2024

Pozvanka_16.1.2024

aktuální informace k setkání 16. ledna 2024 najdete na facebook.com/svetloprodecin

Světlo pro Děčín - pomník Jana Palacha a Jana Zajíce

Příprava 50. výročí činu Jana Palacha ukázala, že v našem městě není mnoho vhodných míst, která odkazují k protikomunistickému odboji, okupaci 1968 nebo přímo ke zločinům komunistického režimu. Nemáme zde místa připomínající Dr. Miladu Horákovou ani Jana Palacha. Domníváme se, že tyto osobnosti našich nedávných dějin mohou v současné době připomínat dobu nedávno minulou a lidi, kteří ve všeobecné relativizaci hodnot zůstali věrní nezdeformovaným ideálům svobody a demokracie.

Pan architekt David Vávra byla naše první a jediná volba. Jeho práce je nám známá, obzvláště ta v církevním prostředí. Stejně tak je veřejně známý jeho postoj k minulému totalitnímu režimu. Jsme rádi, že se záměru ujal, a že tím můžeme Děčínu přinést trvalé dílo této výrazné osobnosti české kulturní scény.

Záštitu nad výstavbou pomníku Jana Palacha převzali předseda Senátu Parlamentu České republiky Miloš Vystrčil, senátor pro Děčínsko Zbyněk Linhart, emeritní děkanka Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n/L  Michaela Hrubá a Synodní rada Českobratrské církve evangelické.

Děkujeme všem dárcům, kteří výstavbu pomníku Jana Palacha a Jana Zajíce podpořili.

Jak pomoci?